Gdańsk to miasto wyjątkowe. Miasto z ponad 1000 letnią tradycją. Z historią tak bogatą, że starczyłoby jej na obdzielenie kilku innych, porównywalnych wielkością miast. Jednocześnie goście, którzy tłumnie przybywają każdego roku, podkreślają unikalny charakter Gdańska – panuje tu niepowtarzalna atmosfera, dodatkowo świadcząca o wyjątkowości miasta.

Umiejscowienie przy ujściu Wisły uczyniły z Gdańska, już w średniowieczu, jednego z najważniejszych członków Hanzy oraz sprawiła, że był grodem niezwykle, jak na tamte czasy, bogatym. Choć historia nie oszczędzała Gdańska, to po każdej katastrofie naturalnej, wojnie czy pożarze, miasto zawsze się odbudowywało. Powstawało niczym Fenix z popiołów. To przecież w Gdańsku rozpoczęła się II Wojna Światowa. To w Gdańsku wyrwano pierwszą cegłę z Muru Berlińskiego, a Solidarność zapoczątkowała upadek reżimów komunistycznych w całej Europie Środkowej.

Gdańsk to także bardzo popularny kierunek turystyczny. Położony na wybrzeżu Bałtyku, pełen wspaniałych gotyckich budowli, zabytkowych kościołów, interesujących muzeów i urokliwych, pełnych bursztynu uliczek, Gdańsk niezmiennie zachwyca i fascynuje. Jego symbol – Bóg Mórz – Neptun, każdego roku spogląda ze swojego cokołu na ponad 2 mln osób, które odwiedzają stolicę Pomorza.

Idąc zwodzoną kładką na Wyspę Ołowiankę możemy odwiedzić majestatyczny budynek Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a następnie wchodzimy do Głównego Miasta – pełnego sklepików, kawiarni, restauracji, pięknych kamienic i urokliwych uliczek. To właśnie tam znajdziemy tak wspaniałe i symboliczne obiekty jak Fontanna Neptuna, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa, Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta i wspaniałe bramy miejskie. To jednak nie wszystko. Nieopodal znajduje się masywna, czarna bryła Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie grane są sztuki Williama Szekspira. Główne Miasto to serce prawdziwe serce Gdańska z niepowtarzalnym charakterem i unikalną atmosferą. Kiedy zapoznamy się z tą częścią miasta warto wybrać się do Oliwy, gdzie w otoczeniu pięknego parku znajduje się majestatyczna Katedra Oliwska. Znajdziemy w niej min. potężne organy, których dźwięk budzi zachwyt od 230 lat!

Przy tym ogromie atrakcji nie możemy jednak zapominać, że Gdańsk jest miastem mocno związanym z morzem. Warto więc podczas swojego pobytu odwiedzić jedną z licznych, szerokich i piaszczystych plaż, pospacerować po Molo w Brzeźnie albo opłynąć w rejs statkiem Białej Floty. Jeśli udamy się na Westerplatte, będziemy mogli na własne oczy zobaczyć miejsce heroicznego oporu polskiego garnizonu wobec niemieckich najeźdźców we wrześniu 1939. Tym samym zobaczymy miejsce, w którym rozpoczęła się II Wojna Światowa.

Współczesny Gdańsk to nowoczesna, europejska metropolia, gospodarka oparta na wiedzy, prężnie rozwijające się centrum kultury, nauki, rozrywki i sportu, atrakcyjna destynacja turystyczna i światowa stolica bursztynu.

Gdańsk to stolica aglomeracji liczącej ponad 1 mln ludzi. Wraz z Sopotem i Gdynią tworzy Trójmiasto.

Sopot nie bez powodu nazywany jest rozrywkowym centrum Trójmiasta. Znajdziemy tam niezliczone puby, restauracje i kluby, czynne często przez całą dobę. Sopot może się także pochwalić kultowym deptakiem „Monciakiem”. Dzięki niemu i najdłuższemu, drewnianemu molo w Europie (511 m) Sopot często nazywany jest letnią stolicą Polski. W Gdyni z kolei znajdziemy Oceanarium z setkami morskich stworzeń oraz fascynujące statki – muzea: Dar Pomorza oraz niszczyciel ORP Błyskawica. Warto także wybrać się do Muzeum Emigracji, przedstawiającego trudne losy wysiedlonych.

Nie tylko Trójmiasto, ale całe Pomorze to miejsca niezwykle atrakcyjne turystycznie. Często nawet sami mieszkańcy nie znają wszystkich interesujących miejsc. Przecież zaledwie 50 km od Gdańska znajduje się największy (powierzchniowo) zamek świata – Krzyżacka twierdza w Malborku. Region Kaszub oferuje tradycyjną kuchnię i serdeczna gościnność pośród niezliczonych, malowniczych wzgórz, czystych jezior i gęstych, starych lasów.

Perłą w tej wspaniałej koronie Pomorza jest Gdańsk – miasto, gdzie każdy znajdzie dla siebie „to coś” i do którego chętnie powróci.